Geçtiğimiz hafta BMW içerisinden gelen bilgi, otomobil üreticisinin görünüşte Tesla Model 3’e rakip olacak olan i4 olarak adlandırılan bir modele kaynak olarak gösterildi. BMW i4 Gran Coupe, otomobil üreticisinin beşinci nesil EV güç aktarma organını yaklaşık 530 beygir gücü üretmek için kullanacak. Yeni 80-kWh pil takımının 1.212 kiloluk ağırlığını dengelemek için, i4’ün çoğu kompozitlerle oluşturulacak. Bu, 200 kilometre /saaten daha yüksek bir hıza, yaklaşık 4 saniyede saatte 0’dan 100 kilometre hızlanmaya olanak sağlayacaktır. WLTP döngüsüyle menzil 600 kilometre civarında olacak.

i4’ü beklemek için birkaç yılımız var. iX3, gelecek yıl BMW için yeni elektrik serisine öncülük ediyor ve beşinci nesil BMW eDrive elektrikli iç parçalarının ilk üretimini kullanıyor. Bundan sonra iNEXT’in üretim sürümü geliyor. i4’ün gelecek yılın başında lansman yapması ve 2021’in ilk yarısında üretime girmesi bekleniyor. Bu üçlünün, mevcut i3’ün yeni jenerasyonu ile birlikte, BMW Group’un 2023’te satışa sunulması planlanan 25 elektrikli model hedefine yol açacak üç grup modeli. Bu rakam 2021 yılına kadar beş “i” markalı modeli ve 12 adet pilli elektrikli aracı hedefliyor.

eDrive sistemi elektrik motorunu, şanzımanı ve güç elektroniklerini tek bir muhafazaya toplar. Otomobil üreticisi, tasarımın “güç yoğunluğunda önemli bir artışın yanı sıra ağırlık ve üretim eforundaki azalmanın” kilidini açtığını ve “güç yoğunluğu, verimlilik ve aralık açısından yeni standartlar belirlediğini” söyledi. Ayrıca, motorun istenilen güç çıkışlarının elde etmek için nadir bulunan metal materyallerin kullanılması gerekmiyor. İşin garibi, BMW genellikle fark yarattığı sayı olan motorun tork rakamından bahsetmedi.

Otomobil üreticisinin Münih’teki Pil Hücresi Yetkinlik Merkezi’ndeki mühendisler yeni, daha düz, yüksek voltajlı bir akü geliştirdiler. Ünite daha az bileşen kullanır, modülleri daha fazla hücre içerir ve gelişmiş paketleme, farklı araç konseptlerine yerleştirme açısından daha fazla esneklik sağlar. 150 kW DC hızlı şarj cihazlarıyla çalışmak üzere tasarlanan i4’teki 80 kWh pil, altı dakikada 100 kilometre menzil sağlamak için şarj edilebilir ve 35 dakikada% 80 şarj edilebilir. Bununla birlikte, daha ince paketlere rağmen, i4 prototiplerinin soğuk hava testlerine karşı tutumu daha fazla yerden yükseklik ve daha yüksek bir çatı yüksekliği gösteriyor gibi.

BMW’nin i4 için iki güç aktarma organı ele aldığını, arkadan sürücüye arkaya güç gönderen elektrikli bir pervane şaftı ya da iX3’teki gibi bir AWD kurulumunun önünde ve arkada bir motorun olduğu düşünülüyor. Roadshow raporu i4 serisi için izlenecek daha fazla değişken olduğunu, bazı modellerin daha fazla güce ve bazı modellerin de daha fazla menzile sahip olabileceği söyleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Eşine çok rastlanmayan Ferrari 250 GT prototipi satışa çıkıyor

Pinin Farina tarafından hazırlanan 1956 Ferrari 250 GT Berlinetta prototipi 1,4 milyon dolar karşılığında satışa çıkarılacak.

Vantablack kaplı BMW X6 dünyanın en koyu siyah arabası

Dünyanın en koyu siyah arabası Frankfurt Otomobil Fuarı’nda tanıtılacak.

Tamamen 911, tamamen Turbo, tamamen yeni: Porsche 911 Turbo S

Porsche, yeni 911 Turbo S modelini daha önce eşi benzeri görülmemiş bir güç, sürüş dinamikleri ve konforla sunuyor.

Nadir bulunan 1975 model Mercedes-Benz Pullman satışa çıktı

7 yıl süren renovasyon müthiş bir titizlikle tamamlandı.