1950’lerin başında Enzo Ferrari, spor otomobillerinin sürekli üretiminin, şirketinin yarış çabalarını sürdürmek ve daha da fazla sürdürmek istiyorsa bir gereklilik olduğunun farkına vardı. 1954’te Paris Otomobil Fuarı’nda 250 Europa GT’yi piyasaya sürdükten sonra, Ferrari ve kaporta üreticisi Pinin Farina, butik kaporta üreticisinin ayağa kalkamayacağı noktaya kadar aniden emirlerle karşı karşıya kaldılar. Bir yıl kadar sonra, Ferrari 250 GT Coupe’yi piyasaya sürmeye hazırlanırken, kaporta batonu Carrozzeria Boano’ya geçti, ancak Pinin Farina dokuz Berlinetta prototipi hazırlamadan önce değil.

1956 Ferrari 250 GT Berlinetta Prototipo

Bu prototiplerden sadece birkaçı hayatta kaldı, bunlardan biri – şasi No. 0435GT – şu anda Münih ve Versay’da showroom’ları olan bir koleksiyoncu araba aracılık şirketi olan Auxietre & Schmidt aracılığıyla satışa sunuldu. Araba en son RM Sotheby’nin Paris’teki müzayedesinde 2015 yılında piyasaya sürüldü ve burada neredeyse 1,5 milyon dolar bedel ile el değiştirdi.

Bu vurucu fiyat, otomobilin şu andaki satış fiyatı yaklaşık 1,4 milyon dolar ile aynı ancak, 2015’teki önceki satışından bu yana, bu nadir, erken dönem Ferrari yol otomobili, orijinal arka aksıyla yeniden bir araya getirildi ve otomobilin tam eşleşen numara kimliğini mükemmelleştirdi.

1956 Ferrari 250 GT Berlinetta Prototipo

Auxietre & Schmidt’in kurucularından Christophe Schmidt, “Ferrari’nin 250 serisi için Pinin Farina’nın el yapımı bir prototipi olması onu son derece özel kılıyor. Bununla birlikte Schmidt, kapıların hemen arkasındaki arka çamurluklarda benzersiz 410’lar (410 Superamerica’ya benzer) ve 250 Tour de France’da kullanılanlara çarpıcı bir benzerlik gösteren bir gösterge tablosu ve direksiyon simidi gibi seçkin özelliklere dikkat çekiyor. Bu hesaplamalar prototipi, Carrozzeria Boano’nun mağazasından çıkan standart üretim 250 GT Coupes’den farklı kılıyor. “Tüm bu özellikler daha sonraki 250 GT Boano üretim otomobillerinde kayboldu,” diye açıklıyor Schmidt, “üretim için çok karmaşık oldukları için.”

Çoğu Ferrari uzmanı, 250 GT Berlinetta prototipini çağlarının en saygın ve etkili büyük grand touring Ferrarileri arasında görürken, Schmidt, bu otomobilin görüşünün sadece hobi uzmanlarından ateşli bir heyecan yaratmayabileceğini kabul ediyor. “Bu 250 GT Pinin Farina prototip otomobilleri büyük ölçüde bilinmiyor ve şimdiye kadar çok az sayıda satışa çıktı” diyor. “Bu arabaların ne kadar özel olduğunu anlamak için gerçekten konuya dalmanız gerekiyor.”

Fotoğraflar: Auxietre & Schmidt

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Vantablack kaplı BMW X6 dünyanın en koyu siyah arabası

Dünyanın en koyu siyah arabası Frankfurt Otomobil Fuarı’nda tanıtılacak.

Tamamen 911, tamamen Turbo, tamamen yeni: Porsche 911 Turbo S

Porsche, yeni 911 Turbo S modelini daha önce eşi benzeri görülmemiş bir güç, sürüş dinamikleri ve konforla sunuyor.

Nadir bulunan 1975 model Mercedes-Benz Pullman satışa çıktı

7 yıl süren renovasyon müthiş bir titizlikle tamamlandı.

Tamamen yeni ve elektrikli Fiat 500 tanıtıldı

“Daha iyi bir gelecek yaratmak için harekete geçme zamanı”