New York’taki ikonik küp şeklindeki Apple Fifth Avenue Store perakende mağazası, geçtiğimiz günlerde Apple’ın tasarım ekibi (Jony Ive liderliğinde) ve Foster + Partners arasındaki işbirliğinde büyük bir revizyon geçirdi. Yenilemenin amacı, mağazanın cam küpünü restore etmek ve ziyaretçiler için daha erişilebilir ve eğlenceli bir ortam yaratmaktı.

Apple’ın mağazaya yönelik topluluk merkezli vizyonu taş oturma, ağaçlar ve doğrusal çeşmelerin eklendiği küpün dış mekanı ile başlıyor. NYC silüetinin bölümlerini yansıtan ve ziyaretçilere başka bir rahat oturma seçeneği sunan küpün dışına ‘Skylenses’ adı verilen bir dizi ayna heykel de yerleştirilmiştir. Skylense yapıları, yıl boyunca dış mekanda kullanım sağlayan üst yüzeylerinin altında dolaşım sağlayan bir soğutma sistemine sahiptir. “Skylenses kelimenin tam anlamıyla gökyüzünü yeraltına getiriyor ve yenilikçi ayarlanabilir beyaz ışık tavanı, güneş ışığının tam dalga boylarını günün farklı saatlerinde eşleştirmemizi sağlıyor ve iç ve dış arasındaki sınırı bulanıklaştırıyor” diyor Foster + Partners Stüdyo Başkanı Stefan Behling .

Ziyaretçiler artık küpün içine girmek için dairesel bir asansör, paslanmaz çelik merdiven veya küpün dış tarafındaki iki ayrı yardımcı girişten biri ile inme seçeneğine sahipler. İlk olarak Skylenses’lerde görülen aynalı paslanmaz çelik malzeme, alt kattaki dolaşım sırasında, asansör davulundan merdiven basamaklarına kadar çeşitli tasarım detaylarında görüldüğü gibi devam ediyor.

İçeri girdikten sonra, ziyaretçiler üç boyutlu kavisli kumaştan yapılmış bir tavanı göreceklerdir. Tavan tasarımı, yapay ve doğal ışığı, geniş çatı pencereleri ve ürünleri aydınlatan iç aydınlatma sayesinde birleştirir ve doğal ışık her zaman içerideymiş gibi görünen bir alan oluşturur. Yeraltı mağazasının havalandırma sistemi zemine entegre edilmiştir ve doluluk seviyelerine ve açık hava koşullarına göre kendini ayarlar, böylece enerji kullanımını optimize eder.

Apple Fifth Avenue Store

Fotoğraflar: Aaron Hargreaves / Foster + Partners


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Saly’s Tiny House Sunrise şehirden kaçmak isteyenler için!

Şehirden çok mu sıkıldın? Al Tiny House’unu nerede yaşamak istiyorsan orada yaşa!

Adam Lister, Michael Jordan Baskı Serisi’ni satışa çıkardı

Michael Jordan’ın mirasına saygı duruşu.

Erikli’den ilk özel tasarım projesi: Erikli x Sudi Etuz

Erikli, SUDİ ETUZ markasının yılın yükselen tasarımcısı Şansım Adalı’nın tasarladığı şişelerle moda ile yaşamın kaynağı olan suyu buluşturuyor.

Swarovski laboratuvar üretimi renkli elmaslar koleksiyonunu duyurdu

Dünyanın en nadir taşlarına daha ucuz bir opsiyon olacak.