Tiny House yani Küçük Ev; dünyada uzun yıllardır gerek tatil gerekse tam zamanlı ev olarak kullanılmakta.  Yükselen ve önü alınamayan ev fiyatları, büyük şehirlerdeki doğadan uzaklaşan yapılanma ve insanların doğaya dönme, çocuklarını doğayla iç içe yetiştirme arzusu bu akımın başlamasında büyük bir etkiye sahip. Dünyada son 5-6 yıldır Tiny House’lara yönlenme hızlı bir şekilde arttı, birkaç yıldır da Türkiye’de. Klasik karavan anlayışından farklı olarak ev sıcaklığı ve yapısı Tiny House’larda daha yoğun hissedilmekte. Yükselen ve değişebilen çatı yapısı, evlerimizde kullandığımız örneklere sahip mutfak ve banyo yerleşimi bizlere küçük evimizle daha da bütün olma imkanı tanıyor. Saly’s Tiny House Sunrise modeli tam da bunu sağlamak için üretildi.

Karavan üretiminin Türkiye’deki öncülerinden Saly Karavan’ın üretmiş olduğu Sunrise Tiny House modeli ise bu konseptin birebir örneği. Kompakt çekilebilen ev, 4,5 metre uzunluğunda ve yaşamsal her türlü ihtiyacı karşılayabilecek tüm donanımlara sahip.

Duvar sisteminin sandviç panelden oluştuğu, kesiti yalıtımlı ve dış cephesi trapez saç, titanyum panel ya da lambri ile sonlandırılmış bu ürünün çatısı ise klasik ev çatılarında olduğu gibi, şıngıl ya da plastik kiremit ile kapatılmakta.

Evin kapısından içeriye ilk girdiğinizde sizi yatağa dönüşebilen bir oturma odası karşılıyor. Bu alanda aynı zamanda saklama dolapları, elektrikli şömine ve açık bir mutfak bulunmakta. Kabinin arka bölümü ise tamamen banyo-wc kabini olarak tasarlanmış. Ev tipi tuvalet sisteminin uygulanabildiği bu bölümde, yine lavabo olarak seramik bir model kullanılmış ve tezgah altı mobilya olarak ham ağaç ile sıcacık bir görünüm sağlanmış. Banyo kabininiz ise bildiğiniz duşakabin ve belki birçok evde kullanılan kabinlere göre daha geniş ya da benzer boyutlarda.

Mutfak alanında ise evlerimizden alışık olduğumuz büyük boy bir buzdolabı, ankastre ocak ve geniş bir evye kullanılmış. Ocak tercihe göre tüple ya da 220V şebeke elektriği ile çalıştırılabiliyor.

Gelelim, ev içindeki en eğlenceli alana; yani asma kata. Bizce, harici bir merdiven ya da tasarıma bağlı olarak basamak görevi gören ardışık dolaplar aracılığıyla erişilen bu alan, evin en gözde mekanı. Çift kişilik bir yatağın rahatlıkla sığabildiği, tavanında yer alan çatı penceresinden gökyüzünü seyredebildiğiniz bu alanda uyumak, eminiz pek bir keyifli olacaktır.

Türkiye’de bu tarz çekilebilir evler, yine karavanlarda olduğu gibi çeki demirli bir araç yardımıyla taşınabilmekte. Burada önemli olan karayollarında dolaşabilme izninin yani evin ruhsat çıkartmaya izni olduğunu bildiren belgeye sahip olup olmadığı. Çünkü, kilogramına göre şekillenen bu belge, eğer ürün 750 kilogramın altında ise O1, üstünde ise O2 belgesi sayesinde resmiyet kazanmakta ve serbestçe karayollarında dolaşabilmekte.

Saly Sunrise modeli ise 2000 kilogram ağırlığında ve 4 kişilik. Sahip olduğu tasarım ve özel çatı sistemi sayesinde yansıttığı ev görüntüsü ile diğer standart karavanlardan oldukça farklı. Kullanılacak araziye göre şekillenen elektrik, su tesisatı ve alt yapısı ile iç ve dış tasarım şekillendirilebiliyormuş. Haliyle fiyatları da taleplere göre değişebiliyor. Saly Sunrise Tiny House, özellikle imarı olmayan arazilerde kullanmak için çok uygun olacaktır. Modelin ev tipi ve kamp tipi olmak üzere 2 üretim şekli bulunuyor. 

Saly’s Tiny House Ev Tipi Donanımları:

 • Isınma: 220 V inverter klima, 220 V elektrikli şömine
 • Soğutma: 220 V inverter klima
 • Su Sistemi: Genel tesisat, ev suyu / şehir suyu girişi, ev tipi bataryalar
 • Sıcak Su: 220 V termosifon
 • Mutfak: Ankastre, 2 gözlü inox, 1 gözlü gazlı ocak, damlalıklı beton gri evye, 168 cm 220 V 2 kapaklı buzdolabı
 • Banyo: 110 x 80 cm cam kapılı duş kabini, ev tipi kanalizasyon bağlantılı WC, çam panel tezgahlı lavabo dolabı, tezgah üstü lavabo
 • Aydınlatma: 220 V LED ampül
 • Zemin: Laminant Parke
 • Dış Cephe: Trapez saç, titanyum panel ya da lambri
 • Çatı: Şıngıl
 • Dingil ve Ön Ok: Knott / AL-KO / Muadil CE belgeli dingil
 • Ağırlık: 2000 kilogram

Saly’s Tiny House Kamp Tipi Donanımları:

 • Isınma: 220 V inverter klima, 220 V elektrikli şömine
 • Soğutma: 220 V inverter klima
 • Su Sistemi: 60 litre dışarıdan dolumlu polietilen su deposu, karavan tipi bataryalar
 • Sıcak Su: 220 V termosifon
 • Mutfak: Ankastre, 2 gözlü inox, 1 gözlü gazlı ocak, damlalıklı beton gri evye, 168 cm 220 V 2 kapaklı buzdolabı
 • Banyo: 110 x 80 cam kapılı duş kabini, kimyasal WC porta potti, çam panel tezgahlı lavabo dolabı, tezgah üstü lavabo
 • Aydınlatma: 220 V LED ampül
 • Zemin: Laminant Parke
 • Dış Cephe: Trapez saç, titanyum panel ya da lambri
 • Çatı: Şıngıl
 • Dingil ve Ön Ok: Knott / AL-KO / Muadil CE belgeli dingil
 • Ağırlık: 2000 kilogram

Ortalama bir Saly’s Tiny House Sunrise modelinin fiyatı ise yazıyı paylaştığımız tarih olan 25 Ekim 2019 tarihi itibari ile 150.000 TL civarında. Bu fiyat yurtdışındaki alternatiflerini göz önüne aldığımızda oldukça iyi gibi gözüküyor. Eğer bu yazıyı sonraki bir tarihte okuyorsanız Saly Karavan’a ulaşıp güncel fiyatları öğrenmeniz daha iyi olacaktır. 

Saly’s Tiny House Sunrise modelini 360 derece incelemek istiyorsanız burayı tıklayın. Aşağıdaki galeriden de modelin iç ve dış fotoğraflarını inceleyebilirsiniz. Model ile ilgili olarak daha fazla bilgi almak için ise tinyhouse.com.tr‘yi ziyaret edebilir veya Saly’nin Sakarya’daki üretim tesisine uğrayabilirsiniz.

“Ben bu Tiny House’ta yaşarım!” diyenler aşağıdaki yorumlarda kendini göstersin!

orum
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Karantina Sonrası Hayali: Kruger Shalati Train Lodge

Benzersiz, egzotik ve manzaralarla dolu tüm beklentilerinizi karşılayacak.

Adam Lister, Michael Jordan Baskı Serisi’ni satışa çıkardı

Michael Jordan’ın mirasına saygı duruşu.

Swarovski laboratuvar üretimi renkli elmaslar koleksiyonunu duyurdu

Dünyanın en nadir taşlarına daha ucuz bir opsiyon olacak.

Erikli’den ilk özel tasarım projesi: Erikli x Sudi Etuz

Erikli, SUDİ ETUZ markasının yılın yükselen tasarımcısı Şansım Adalı’nın tasarladığı şişelerle moda ile yaşamın kaynağı olan suyu buluşturuyor.