Salvador Dalí’nin Couple aux têtes pleines de nuages adlı 1937 tarihli çarpıcı eseri, bu Mart ayında Londra’da Bonhams’ın Empresyonist ve Modern Sanat satışına öncülük edecek. Sanatçının ve karısı Gala’nın ana hatları ile çerçevelenen ahşap üzeri yağlıboya panel resmi, eserin isminin de belirttiği gibi “kafaları bulutlarla dolu” olarak tasvir ediliyor. Eserin açık artırmada 10 milyon sterlin değere ulaşması bekleniyor.

Salvador Dalí - Couple aux têtes pleines de nuages

Paneller, sanatçının tekrarlayan sürrealist motifleriyle dolu bir çöl manzarasına sahiptir; dağınık kayalar, biçimsiz bir ağaç, yanan bir zürafa ve belirsiz insan figürleri. Sürrealist döneminin zirvesinde oluşturulan eser, Dalí’nin Freudcu psikolojileri ve bilinçdışı zihni keşfetmeye olan ilgisini gözler önüne seriyor. Önemli eserlerinin çoğu gibi, resim de karısını onurlandırmak için Gala Salvador Dalí şeklinde imzalı.

Yarım yüzyılı aşkın bir süredir çalışma, İtalyan Modernist besteci Giacinto Scelsi’nin koleksiyonunun bir parçasıydı. 20’li yıllarda Sürrealist çevrenin bir parçasıydı ve İtalya’daki seyahatleri sırasında Dalí ve Gala ile zaman geçirdi. Resim, 1988’deki ölümüne kadar bestecinin oturma odasında asılıydı.

Couple aux têtes pleines de nuages 23 Şubat’a kadar Bonhams’ın ana satış odasında görülebilir. Empresyonist ve Modern Sanat satışı 26 Mart’ta gerçekleşecek.

Bir yanıt yazın
Bunlar da İlginizi Çekebilir

Saly’s Tiny House Sunrise şehirden kaçmak isteyenler için!

Şehirden çok mu sıkıldın? Al Tiny House’unu nerede yaşamak istiyorsan orada yaşa!

Adam Lister, Michael Jordan Baskı Serisi’ni satışa çıkardı

Michael Jordan’ın mirasına saygı duruşu.

Erikli’den ilk özel tasarım projesi: Erikli x Sudi Etuz

Erikli, SUDİ ETUZ markasının yılın yükselen tasarımcısı Şansım Adalı’nın tasarladığı şişelerle moda ile yaşamın kaynağı olan suyu buluşturuyor.

Swarovski laboratuvar üretimi renkli elmaslar koleksiyonunu duyurdu

Dünyanın en nadir taşlarına daha ucuz bir opsiyon olacak.