Birkaç yıl önce, büyük bir Alman otomobil üreticisinin, ilk önce bir elektrikli yolcu van modeli geliştirmek için ilk kapıdan çıkacağını tahmin etmiş olsaydınız, bariz cevap Volkswagen olurdu. Fakat Mercedes-Benz, bu yılın başlarında Concept EQV ile gizlice girdi ve yıl sonundan önce hazırlamaya söz verdi. Bu hafta çıkarılan üretim EQV’si bu vaadi iyi yapıyor ve şarj başına 250 mil (405 km) kadar menzil ve sıfır emisyon sunuyor. Sekiz koltuğa kadar iki farklı dingil mesafesi uzunluğu ile satışa sunulacak.

EQV, Mercedes’in ilk elektrikli kamyoneti değil, eSprinter ve eVito ticari araçlarını piyasaya sürüyor. Bununla birlikte, ticari ve özel otomobil alıcılarını müşterileri arasında sayan ilk tamamen elektrikli MPV’dir. Aynı zamanda, bir yıl önce piyasaya sürülen EQC SUV’u izleyen genç EQ programında ilk minibüs ve ikinci üye.

Hem 202 hem de 211 inç (514 ve 537 cm) uzunluklarda mevcut olan EQV, Mart ayındaki Cenevre Otomobil Fuarı konseptinde olduğu gibi görünüyor. Önde, ön far tasarımı aşağıya çekilse de, birleşik ızgara / far düzenini Concept EQV ve EQC ile paylaşıyor. Ön tampon tasarımı da daha büyük V-Serisi çizgisine daha iyi uyum sağlamak için elden geçirildi.

Çok renkli konsept jantlar yerine 18 inç EQ hafif jantlar için tasarruf sağlıyor, EQV’nin profili konsept ile aynı kalıyor. Arka taraf temizlenmiş ve üretim için rozetlenmiş ancak yine de üçlü çubuk stop lambaları içeriyor.

EQV’nin kalbi ön aksın etrafına paketlenmiştir; zemine monte edilmiş 90 kWh bataryadan ön tekerlekleri güçle tahrik eden 201 hp’lik bir motor. EQV, konsept üzerinden fazladan birkaç mil menzile sahip ve geçici olarak tahmin edilebilecek uygun bir fabrika verisi ile 253 mil (405 km) bir mesafe sunuyor. EQV hız göstergesini 99 mil/saate (160 km/sa) kadar çıkarabiliyor.

Mercedes-Benz Wallbox Home veya basit bir kamu şarj istasyonu kullanılırken, EQV batarya, su soğutmalı 11 kW şarj cihazı ile 10 saatin altında şarj olur. Hareket halindeyken işleri hızlandırmak isteyenler CCS standartlarında bir DC hızlı şarj cihazına bağlanabilir ve yaklaşık 45 dakika içinde yüzde 10’dan yüzde 80’e kadar sıçrama yapabilir. EQV, Mercedes me Charge global ağında, Avrupa çapında IONITY hızlı şarjı da dahil olmak üzere, 300.000’den fazla şarj istasyonuna erişime sahip olacak. Me Charge, faturalandırılmış entegre bir ödeme sistemi içerir.

Şarjlar arasında, EQV’nin batarya geri kazanma sistemi her kilometrenin suyunu sıkmaya yardımcı olur. Toplama gücü, bir çift direksiyon kolonu kancası aracılığıyla manuel olarak ayarlanabilir ve otomatik ayarlama modu, en verimli sürüş için toparlanma seviyesini sürekli olarak ayarlamak üzere GPS verilerini, yol işareti bilgilerini ve radar ve kamera sensörlerinden gelen girdileri birleştirir.

Batarya zemine entegre edilmiş durumdayken, EQV iç kısmı V-Class’tan beklediğiniz kadar açık ve esnek kalıyor. Minibüs, arka koltuklara bakan altı koltuklu iş yeri yapılandırması ve sekiz koltuklu iki koltuklu aile yapılandırması dahil olmak üzere çeşitli yapılandırmalarda sunulacak. 10 inçlik MBUX bilgi-eğlence sistemi, ses kontrolü ve şarj akımı ve enerji akışı istatistikleri gibi EV ile ilgili içerik için özel bir EQ menüsü içerir.

Ne yazık ki, ne kadar çok istesek de, Mercedes’in bu ayki Düsseldorf Karavan Salonu için EQV dizilimini Marco Polo EQV kamp minibüsü ile genişletmesi tamamen imkansız görünüyor. Mercedes Düsseldorf standında hala gözlerimizi açık tutmaya devam edeceğiz, ancak daha büyük olasılıkla gelecek ay Frankfurt Otomobil Fuarı’ndaki kamu galasında EQV minibüsüne ilk bakışımızı atabileceğiz. EQV, Vitoria, İspanya’daki V-Class ve Vito minibüsleri ile birlikte üretilecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Eşine çok rastlanmayan Ferrari 250 GT prototipi satışa çıkıyor

Pinin Farina tarafından hazırlanan 1956 Ferrari 250 GT Berlinetta prototipi 1,4 milyon dolar karşılığında satışa çıkarılacak.

Vantablack kaplı BMW X6 dünyanın en koyu siyah arabası

Dünyanın en koyu siyah arabası Frankfurt Otomobil Fuarı’nda tanıtılacak.

Tamamen 911, tamamen Turbo, tamamen yeni: Porsche 911 Turbo S

Porsche, yeni 911 Turbo S modelini daha önce eşi benzeri görülmemiş bir güç, sürüş dinamikleri ve konforla sunuyor.

Nadir bulunan 1975 model Mercedes-Benz Pullman satışa çıktı

7 yıl süren renovasyon müthiş bir titizlikle tamamlandı.