Geçen yıl Kasım ayında The North Face atleti Pau Capell şu ana kadarki en hırslı projesi olan iklim değişikliği ve gezegenimize yıkıcı etkisine farkındalık sağlamak için Kuzey Kutbu’nda 250 kilometre koşu projesini gerçekleştirdi.

Sıfırın altında derecelere, vahşi rüzgârlara ve karla kaplı yollarla karşı karşıya kalan Pau, yolculuğuna kuzey kutup dairesinin çok yukarısındaki Norveç’in Alta kasabasında başladı ve Nordkapp’ın küçük bir limanında bitirdi. Ekstrem şartlarda bile 2019 UTMB şampiyonu 250 kilometrelik yolu, şaşırtıcı bir şekilde sadece beş günde bitirdi.

Pau için uzaklık çok önemliydi. Dağda geçirdiği uzun günler boyunca, iklim değişikliğinin etkilerini kendi gözleriyle gördükten sonra, insanları bu konu hakkında bilinçlendirmek istediğini biliyordu. Kutup ayılarının hayatta kalacak yemeği bulmak için ekstra 250km. gitmesi gerektiğini gösteren şaşırtıcı araştırmayı gördükten sonra, Pau bu projeyi hayata geçirdi.

“Norveç’e ilk vardığımda soğuk beni gerçekten şaşırttı. Bu şartlarda günde 50 kilometre koşacağımı düşünmek göz korkutucuydu. Ama yeni yerler deneyimlemenin ve yeni zorlukları değerlendirmeye zaman ayırmanın önemli olduğuna inanıyorum. İki yıl önce bu araştırmayı öğrendim ve ayıların deneyimine olabildiğince yakın bir şey yapmak istedim.”

The North Face, ünlü buz bilimci ve “Protect Our Winters” Avrupa’nın Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Heidi Sevestre’ye, iklim değişikliğinin hassas Kuzey Kutbu ekosistemine ve yaratacağı muhtemel global zorluklara etkisini anlamakta yardım etmeye karar verdi.

“Kuzey Kutbu ile sıkı bir bağımız var ve eğer şimdi harekete geçmezsek, yüzyılın sonunda Kuzey Kutbu’ndaki sıcaklık 5 ile 10 derece arasında artabilir. Bu da deniz seviyesinin daha da hızlı artabileceği, sıcak hava akımlarının daha da sıklaşabileceği veya bizi direkt olarak etkileyecek başka uç olayların meydana gelebileceği anlamına geliyor.”

The North Face Pau Capell

“İklim değişikliğinin ana sebebinin biz olduğumuzu anlamak çok önemli, bu da sorunun ana çözümünün biz olduğumuz anlamına geliyor. Bu sebeple bugün, gün içinde aldığımız her aksiyon, iklimimiz üzerinde pozitif veya negatif bir etkiye sebep olabilir. Bunun pozitif olduğundan emin olalım.”

POW Avrupa Koordinatörü Brita Staal hayatının ilk yıllarını Alta’da geçirdi ve bu sebeple Pau’nun deneyimlediği şartların ne kadar sert olabileceğini biliyor. “İklim değişikliği ile ilgili farkındalık yaratmanın önemi her an artıyor, bütün global topluluklara ve toplumun her kesimine sesimizi duyurmak ve harekete geçmek için çağrı yapmak önemli. Umuyoruz ki Pau iklim için doğru adımlar atılmasında öncü olabilir”

The North Face olarak biz her zaman bulunduğumuz yeri korumak için çalışıyoruz ve iklim değişikliği için elle tutulur adımlar atmaya devam edeceğiz. Pau’nun projesini desteklemek için keşif sırasında üretilen bütün karbon emisyonlarını telafi edeceğiz ve bunu bütün atletlerimizin keşiflerinde yapmaya devam edeceğiz.

Pau’nun ilk kış projesini izlemek ve karbon ayak izinizi telafi etmeyi öğrenmek için Protect Our Winters’ın sitesine girebilir veya Instagram ve Facebook’ta @thenorthface adresiyle takip edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın
Bunlar da İlginizi Çekebilir

Arsenal resmi kıyafet ortağı Los Angeles markası 424 oldu

Hector Bellerin’in yakın dostu Guillermo Andrade’nin ortağı olduğu 424 erkek ve kadın takımlarının kıyafetlerini üretecek.

Kylian Mbappé Bondy Dreams koleksiyonu ile memleketini onurlandırıyor

Nike ile koleksiyon yapan hem en genç hem de ilk Fransız futbolcu oldu

PUMA x First Mile iş birliğinden geri dönüştürülebilir koleksiyon

Spor giyim koleksiyonunu tamamı geri dönüştürülebilir atıklardan tasarlandı.