Dünyanın en pahalı şarabı hangisi? Resmi bir sıralama olmasa da, Macar şarap üreticisi Royal Tokaji en üst sırada yer aldığını iddia ediyor. Bir şişe 2008 Essencia size 40.000 dolara mal olacaktır. Bu özel yıl 2019’da satışa çıktığından beri 11 şişe sattı.

Dünyanın en pahalı şarabı Royal Tokaji 2008 Essencia

Royal Tokaji, Macar cam sanatçısı James Carcass tarafından tasarlanan şişeyle sadece 20 1.5 litre lüks şarap üretti. Essencia, yüksek kaliteli aszú üzümlerinden yapılmış tatlı bir şaraptır ve üretilebilmesi için özel hava koşulları ve yoğun emek gerektirir, bu nedenle de yüksek fiyat etiketine sahip. 2008 Essencia pazara çıkmadan önce 10 yıl şişede olgunlaştırıldı.

Tokaji şarabı, Papa Pius X tarafından tercih edilen ve Bram Stoker’ın Dracula’sında adı geçen uzun bir kültürel referans geçmişine sahiptir. Şarap, Budapeşte dışında popüler bir turistik yer olan Macaristan’ın Tokaj şarap bölgesinden geliyor. Pahalı şişeler de büyüklükleri açısından özellikle benzersizdir, çünkü Royal Tokaji 1,5 litrelik magnum şişelerini üretmek için Macar hükümetinden izin almak zorunda kaldı.

2008 Essencia’nın ilk alıcıları arasında Londra’nın Fortnum & Mason mağazasının yanı sıra Pekin’den bir şarap koleksiyoncusu da vardı. Royal Tokaji, şarabının fiyatının zaman içinde artacağını düşünüyor, ancak şarap üreticileri alıcıları şarabı saklamak yerine onu içmeye teşvik ediyor. Dünyanın en pahalı şarabı olsa da “O’nu için.” diyorlar.

Dünyanın en pahalı şarabı Royal Tokaji 2008 Essencia
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Sangria nasıl yapılır?

Sangria yaparken dikkat edecekleriniz neler?